Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
9514 1404 393
Answer:
54
Step-by-step explanation:
Let d represent the number of donuts. The cost is proportional to the number, so we have ...
d/33.00 = 9/5.50
d = 33.00(9/5.5) = 9·6 = 54
You can buy 54 donuts for $33.00.
Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.