Answered

Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A laser beam from Earth is reflected by a mirror placed on the Moon. If the speed of the beam is 3.00 x 108 m / s and the distance from Earth to the Moon is 3.81 x 108 m, how long in seconds will the laser beam take to return to its starting point?

Sagot :

Answer:

1.27seconds

Explanation:

Speed = 324 m/s , Distance = 411.48m

Time = Distance/Speed

Time = 411.48/324 seconds

Time = 1.27seconds ( Ans)