Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

How many grams of MgO are produced from the complete reaction of 94.2 g Mg?

Sagot :

Answer:

157 g of MgO

Explanation:

the reaction:

2Mg + O2 ➡️ 2MgO

1) find the mol of Mg

mol = mass / molar mass

mass = 94.2 g

molar mass = 24

mol = 94.2 / 24

mol = 3.925 mol

2 mol = 3.925 moles

2) find mass of MgO

mass = mol × molar mass

mol = 3.925

molar mass = 24+16 = 40

mass = 3.925 × 40

= 157 g