Answered

Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

The natural market sells an 8-ounce package of walnuts for $5.18. They also sell bulk walnuts for $10.72 per pound. Which is the better buy? The 8 ounce package of walnuts is the best price. The bulk walnuts are the best price. PLS ANSWER ASAP!! plzzzz? UnU Thanks!

~Lesbean/Pansexual​


Sagot :

8 ounces is half a pound. $5.18 for half a pound is the same as $10.36 per pound. The bulk walnuts cost $10.72 per pound, so the 8-oz packages are the better buy .

ÚwÙ