Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A student pushes a box across the floor using 8w of power in 7 seconds how much work does the student do

Sagot :

Lanuel

Answer:

Workdone = 56 Joules

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Power = 8 watt

Time = 7 seconds

To find the workdone;

The workdone by an object or body is given by the formula;

Workdone = power * time

Workdone = 8 * 7

Workdone = 56 Joules.