Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
1) [tex]kinectic energy=7.26*10^-^2^0J[/tex]
2) [tex]V= 2.0m/s[/tex]
3) [tex]T=3.5*10^3K[/tex]
4) The Molecules do not burn because of the presences of hydrogen bond in place
Explanation:
From the question we are told that
latent heat of vaporization for water at room temperature is 2430 J/g.
1)Generally in determining the molar mass of water evaporated we have that
-One mole (6.02 x 10. 23 molecules)
-Molar mass of water is 18.02 g/mol
Mathematically the mass of water is give as
[tex]M=\frac{18.02}{6.02*10^-^2^6}[/tex]
[tex]M=3*10^-^2^3g[/tex]
Therefore
[tex]kinectic energy=2430J/g*3*10^-^2^3g[/tex]
[tex]kinectic energy=7.26*10^-^2^0J[/tex]
b)Generally the evaporation speed V is given as[tex]V= \sqrt{\frac{K.E*2}{m} }[/tex]
Mathematically derived from the equation
[tex]\frac{1}{2} mv^2 =K.E[/tex]
To Give
[tex]V= \sqrt{\frac{K.E*2}{m} }[/tex]
[tex]V= \sqrt{\frac{7.26*10^-^2^0J*2}{3*10^-^2^3g} }[/tex]
[tex]V= 2.0m/s[/tex]
c)Generally the equation for velocity [tex]Vrms=\sqrt{\frac{3RT}{M} }[/tex]
Therefore
Effective temperature T is given by
[tex]T=\frac{\sqrt{v}*m}{R}[/tex]
where
[tex]T=\frac{\sqrt{2.0m/s}*6.02*10^-^2^6}{0.082057 L atm mol-1K-1}[/tex]
[tex]T=3.5*10^3K[/tex]
4) The Molecules do not burn because of the presences of hydrogen bond in place
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.