Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

The grocer’s sign above the walnuts reads “5 pounds for $8.” What is the unit rate of the walnuts, in dollars per pound?

Sagot :

The answer is 1.6 because if you divide 8 and 5 you get 1.6 then times 1.6 and 5 you get 8

Answer:

1.6

Step-by-step explanation:

you have to put it in a divide 8 and 5 but it goes like this 8 divided by 5