Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

seven pounds of grapes cost $10.43. how much would 3 pounds cost?


Sagot :

The best way to find out the cost of three pounds is to first find the cost of 1 pound. In order to find one pound, you have to divide $10.43 by 7 in order to find out the cost of 1 pound. The cost of 1 pound is $1.49. In order to find the cost of three pounds, you have to multiply the cost of 1 pound by three. Therefore, the cost of 3 pounds is $4.47
Hope this helps :)