Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

you buy 1 balloon and 1 banner for $4. your friend buys 3 balloons and 2 banners for $9.

each ballon costs: ?
each banner costs: ?


Sagot :

Answer:

each balloon costs 1$ and each banner costs 3$

Step-by-step explanation:

Answer:

Balloon = $1

Banner = $3

Step-by-step explanation:

a = balloon

b = banner

a + b = 4

3a + 2b = 9

b = -a + 4

3a + 2(-a + 4) = 9

3a - 2a + 8 = 9

a + 8 = 9

a = 1

a + b = 4

(1) + b = 4

b = 3