Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Margo can purchase tile at a store for $.99 per tile and rent a tile saw for $10. At another store she can borrow the tile saw for free if she buys tiles there for $1.49 per tile. How many tiles mushy by for the cost to be the same at both stores?

Sagot :

Answer:

The indifference point is 20 tiles.

Step-by-step explanation:

First, we need to establish the total cost formulas for each store:

Store 1:

Total cost= 10 + 0.99*x

Store 2:

Total cost= 1.49*x

x= number of tiles

Now, we equal both formulas and isolate x:

10 + 0.99x = 1.49x

10= 0.5x

10/0.5=x

20=x

The indifference point is 20 tiles.

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.