Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
[tex]56[/tex] cents
Step-by-step explanation:
If [tex]18[/tex] inches of wire cost [tex]72[/tex] cents, then each inch of wire will cost [tex]\frac{72}{18}=4[/tex] cents. Therefore, 14 inches of wire will cost [tex]14*4=56[/tex] cents. Hope this helps!
Answer:
56 cents
Step-by-step explanation: 72 cents divided by 18= 4 so for one inch of wire it cost 4 cents Then 14 inches times 4= 56 I think thats
the answer
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.