KathyV
Answered

Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

1. Which is the better buy? Which one gives you a lower price per pound (lb.)?


3 1/3 lb. of turkey for $10.50

2 1/2 lb. of turkey for $6.25


Sagot :

The better buy I would say is 2 1/2lb for $2 1/12
The better buy will be 2.50lbs. Of turkey for $6.25 because when diving the price into the pounds the first buy will cost more than the second buy for each pound.