Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound. How much would it cost to buy 5.5 pounds of strawberries? Round your answer to the nearest penny. Show your work on the sketchpad and type your answer below

Sagot :

Answer: The cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

Step-by-step explanation:

Given: A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound.

i.e. Cost for 1 pound strawberries = $1.45

Now, Cost of 5.5 pounds strawberries =  5.5 x (Cost for 1 pound strawberries)

= $ (5.5 x  1.45)

= $ 7.975 ≈ $ 7.98   [ Round to the nearest penny]

Hence, the cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98