Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Marco needs to buy some cat food. At the nearest store, 3 bags of cat food cost $6.75. How much
would Marco spend on 2 bags of cat food?


Sagot :

Answer:

6.75/3=2.25

2.25 per bag

2.25x2=4.5

Step-by-step explanation:

$4.50 for 2 bags

Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.