Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

one pound of cherries costs $ 2.25. alice purchased 8.2 pounds of cherries for a party. how much money did she spend on the cherries.


Sagot :

Answer:

18.45

Step-by-step explanation:

You multiply 2.25 by 8.2

1 pound/$2.25

x 8.2       x 8.2

Answer: 8.2 pounds/$18.45

Alice purchased $18.45 of 8.2 pounds of cherries.