Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Two pounds of grapes cost $6. How much does it cost for 5 pounds of grapes

Sagot :

Answer:

if we take the total cost of the grapes, and divide by the number of pounds of grapes we can conclude that each pound of grapes costs $3. so 5 pounds of grapes multiplied by $3 per pound, gives us $15 for 5 pounds of grapes.

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of grapes cost $6, then one pound of grapes would be $3, because 6 divided by 2 (because there is two pounds) would equal 3. 5 pounds of grapes would cost $15 because 3+3+3+3+3 (or 5 x 3) is equal to 15.

We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.