Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Please help me answer this :)
Explain your answer

Will give brainiest


Please Help Me Answer This Explain Your Answer Will Give Brainiest class=

Sagot :

Answer:

A: Store A will cost about $1.28 less

Step-by-step explanation:

Okay, let's find the unit rate of cost. To find that for store A, we divide 7.26 by 3, which gets us 2.42. For store B, we need to look for the first intersection. We find that at (20, 50). Let's divide 50 by 20. That gets us 2.50. Let's multiply 2.42 and 2.50 by 16. That gets us 38.72 for store A and 40 for store B. Let's subtract 38.72 from 40. That gets us 1.28. That means store A costs $1.28 less than store B. That makes our answer A.

Store A will cost $1.28