Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A food store makes a 11-lb mixture of oatmeal, crispies, and chocolate chips. The cost of oatmeal is $1.50 per pound, crispies cost $2.00 per pound, and chocolate chips cost $1.00 per pound. The mixture calls for twice as much oatmeal as crispies. The total cost of the mixture is $17.00. How much of each ingredient did the store use?

Sagot :

Answer:

6 pounds of oatmeal, 3 pounds of crispies and 2 pounds of chocolate chips were used.

Step-by-step explanation:

Let,

x be the pounds of oatmeal used

y be the pounds of crispies used

z be the pounds of chocolate

According to given statement;

1.50x+2.00y+1.00z = 17.00     Eqn 1

x+y+z = 11      Eqn 2

x = 2y   Eqn 3

Putting x=2y in Eqn 2

2y+y+z = 11

3y+z = 11     Eqn 4

From Eqn 4

z = 11 - 3y    Eqn 5

Putting value of x and z from Eqn 3 and Eqn 5 in Eqn 1

1.50(2y) + 2.00y + 1(11-3y) = 17.00

3y+2y+11-3y=17

[tex]2y=17-11\\2y=6\\\frac{2y}{2}=\frac{6}{2}\\y=3[/tex]

Putting y = 3 in Eqn 3

x= 2(3)

x= 6

Putting in Eqn 2

6 + 3 + z = 11

z = 11-9

z= 2

Hence,

6 pounds of oatmeal, 3 pounds of crispies and 2 pounds of chocolate chips were used.