At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

The cost of a t-shirt was $30. Now the t-shirt costs $37.50. What is the percent of change? Do the work on your own paper and write your answer as a number.

Sagot :

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

Given that,

Initial cost of a t-shirt = $30

Final cost of a t-shirt = $37.50

We need to find percent of change. The percentage change in any value is given by :

[tex]\%=\dfrac{\text{final value-initial value}}{\text{initial value}}\times 100\\\\=\dfrac{37.5-30}{30}\times 100\\\\=25\%[/tex]

Hence, the percentage error is 25%.