At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Mrs. Pena is buying 3 kinds of sandwiches for a family reunion. She buys x egg salad sandwiches at $3.10 each. She buys
y corned beef sandwiches at $3.35 each. Finally, she buys z cheese sandwiches at $2.85 each. Mrs. Pena spent a total of
$148.55 on the sandwiches. Which equation could be used to represent the situation?
A 3.10x + 3.35y + 2.85z = 148.55
00
(3.10 + 3.35 + 2.85)xyz = 148.55
(x + y + 2)(3.10 + 3.35 + 2.85) = 148.55
D
x + y + z = 148.55


Sagot :

The answer is A since there are x egg sandwiches that cost $3.10, y beef that cost $3.35 and z cheese sandwiches that cost $2.85, so buying one more of any of those would mean paying that amount a the number of times you buy it. So 2 of x is $3.10 x 2 = $