At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

18 bottles of water cost $9. How much does it cost for one bottle of water? How much bottles can you buy with $6?​

Sagot :

Answer:

Water cost 2$ you can buy 3 water bottles with 6$

Step-by-step

I did myself

Answer:

one bottle of water is 0.5 dollars. You can buy three bottles of water for $6

Step-by-step explanation:

since 9 divided by 18= 0.5, this is how it goes

18 bottles broken up into sections of one (one bottle in each section)

so you have to break up the dollars into cents to put an equal amount with each bottle. So you get 100 pennies for each dollar. There's only 9 dollars, so you split the pennies (that you broke from the 9 dollars) and put one in each section (each section still has one bottle) so each bottle with get one more penny with every round. The bottles take turns getting pennies. After you do all of them you will get 0.5 dollars for each bottle so that's how much the bottles cost.

The bottles cost 0.5 dollars.

Now we do this with 6 dollars instead of 9. You now know that each bottle cost 0.5 dollars so you have to do this

0.5 x 6 which = 3.

You can buy 3 bottles with $6.

I hope this helps!

Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.