Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
2.6 minutes
Step-by-step explanation:
Speed of Bob = 8 km/hr
Speed of Shannon = 10 km/hr
Distance of practice course = 1.7 km
As time = (distance)/(speed), so
Time taken by Bob to cover the distance, t1 = 1.7/8=0.2125 hours
Time taken by Shannon to cover the distance, t2 = 1.7/10= 0.17 hours
As t1 > t2, so, Bob takes more time than Shannon to complete the course.
t1-t2= 0.2125-0.17 = 0.0425 hours = 0.0425 x 60 minutes= 2.55 minutes.
On rounding up to tenth digit, t1-t2 = 2.6 minutes.
Hence, It takes 2.6 minutes more time for Bob to complete one trip around the course than Shannon
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.