At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price? Round to the nearest cent.
50 ÷ _____ = _____-
per ounce


Sagot :

Answer:

50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce

Step-by-step explanation:

maybe

The answer is 50 by 3 =17