Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A cell phone weighing 80 grams is flying through the air at 15 m/s. What is its kinetic energy

Sagot :

Answer:

The kinetic energy of the cell phone is 9J

Explanation:

The kinetic energy is the energy possessed by a body by virtue of motion.

The kinetic energy is expressed as

KE= 1/2m(v)²

Given data

Mass of cell phone m= 80g--to kg=80/1000= 0.08kg

Velocity of cell phone v= 15m/s

Substituting our given data we have

KE= 1/2*0.08(15)²

KE= (0.08*225)/2

KE=18/2

KE= 9J