Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Homework Help! ASAP


Question: A 64-ounce bottle of apple juice cost $5.76. A 15-ounce bottle of apple juice costs $1.80. Which item costs less per ounce?


Write the rate for each bottle 64-ounce bottle:

15-ounce bottle:


b. Write the unit rates.


c. Which item cost less per ounce?