At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

At a grocery store you can purchase loose lemons at 2 for $0.99. You can also buy a bag of 6 lemons for $2.50. Which is the better buy? Be sure to show the unit cost for each

Sagot :

fichoh

Answer:

Bag of lemon

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of loose lemon = $0.99 for 2

Cost of bag of lemon = $2.50 for 6

Calculating the cost per 1 for loose and bag of lemon (unit cost) ;

Loose lemon :

$0.99 /2 = $0.495

Bagged lemon :

$2.50 / 6 = $0.4167

Hence, since the unit cost of bagged lemon is lesser than loose lemon, then purchasing a bag of lemon is better