Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

The table shows the relationship between the amount of candy bought (in pounds) and the total cost of the candy (in dollars) (5 points) Amount of Candy (pounds) 1 2 3 4 5 Cost (dollars) 65 120 195 220 300 Part A – Answer the question - Is cost proportional to pounds of candy bought? Why or why not? (You MUST show work to receive full credit!) Part B - – Write an equation to represent the relationship. The formula for the equation is y = kx

Sagot :

46318

Answer:

65

Step-by-step explanation:

Answer:

(cost) is proportional to (amount of candy) because all of the values of the

ratios comparing cost to pounds are equivalent. All of the values of the ratios

are equal to . Therefore, every measure of (amount of candy) can be

multiplied by the number to get each corresponding measure of (cost).

10/5=2  

8/4=2

12/6=2

16/8=2

20/10=2

Step-by-step explanation:

hope this helps also explanation is on the anwser part