At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

URGENT
A force of 35 N is used to stretch a spring 15 cm beyond its normal length. What is the
increase in the spring's energy?


Sagot :

Answer:

5.25 J

Explanation:

W = PE = (f)(x)

PE = 35N*0.15m

PE = 5.25 N*m

1 N*m = 1 J

PE = 5.25 J