Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

7-11 sells soda refill cups for $3.99. Each refill costs $0.99. Last month, Santiago spent $18.84 on a cup and refills. Write and solve an equation to find the number of refills that Santiago bought.

Sagot :

To get how much he spent of refills subtract the amount of the cup
18.84-3.99=14.85
To get how many times he refilled his cup divided by cost per refill
14.85/0.99 = 15
Santiago refilled his cup 15 times

Answer:

he bought one cup for 3.99 and 15 refills

Step-by-step explanation:

i just kept on adding 0.99 until i got to 18.84  hope this helps sorry if it dosent.