Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A market sells 7 oranges for $2.45. How much will 8 oranges cost?

Sagot :

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

Divide 2.45 by 7 to get the cost of 1 orange which is $0.35.  Multiply that cost by 8 to get the cost of 8 oranges and your final answer which is $2.80.

Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.