Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
y = 0.99x
Step-by-step explanation:
For each donut that costs $0.99 each as stated in the question, you want to multiply that number by x in which x is the amount of donuts that may be bought in which y = 0.99x is your correct answer.
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.