Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A hotdog stand sells hot dogs for 2.75 each and drinks for $1.50 each. Each person in a group of n people bought two hot dogs and one drink. Which equation gives y, the total cost in dollars

Sagot :

Answer:

The total cost in dollars, y = $7n.

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Price of hot dogs = $2,75 each

Price of drinks = $1.50 each

Cost of hot dogs bought by one person = 2*2.75 = 5.5

Cost of drinks bought by one person = 1.50

Number of people in a group = n

y = total cost in dollars

y= n($5.5 + 1.50)

y = n * $7

y = $7n

b) Each person's purchase of hot dogs will cost $5.5 (2*2.75).  When the cost of hot dogs per person is added to the cost of drinks per person, we have $7 ($5.50 + 1.50).  This implies each person will consume hot dogs and drinks worth $7.  The total cost will then be $7 multiplied by n, the number of people ($7n).  

We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.