Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

A satellite is in orbit 36000km above the surface of the earth. Its angular velocity is 7.27*10^-5 rad/s. What is the velocity of the satellite? (The radius of the earth is 6400km.)

Sagot :

Answer:

v = 3.08 km/s

Explanation:

Given that,

The angular velocity of the satellite = [tex]\omega=7.27\times 10^{-5} rad/s[/tex]

A satellite is in orbit 36000km above the surface of the earth.

The radius of the earth is 6400 km

Let v is the velocity of the satellite. It can be calculated as :

[tex]v=r\omega\\\\v=(36000\times 10^3+6400\times 10^3)\times 7.27\times 10^{-5}\\\\v=3082.48\ m/s\\\\v=3.08\ km/s[/tex]

So, the velocity of the satellite is 3.08 km/s.