Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Uranus has a force of Gravity of 8.87 m/s^2. Sam has a MASS of 85 kg. What is his weight in Uranus? *

Sagot :

Answer:

Explanation:

Weight = mass x gravity

mass given = 85 kg

gravity = 8.87 m /s²

Weight = 85 x 8.87 = 753.95 N .

Weight on Uranus = 753.95 N .