At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Step-by-step explanation:
1. N2 + 3H2 → 2NH3
How many moles of NH3 could you make with 4.2021 g of N2?
From the reaction;
1 mol of N2 produces 2 mol of NH3
1 mol of N2 = 14g of N2
14g of N2 produces 2 mol of NH3
4.2021 g of N2 produces x mol of NH3
14 = 2
4.2021 = x
x = 4.2021 * 2 / 14 = 0.6003 mol of NH3
2. 2Na + Cl2 → 2NaCl
How many moles of Cl2 do you need to use in order to react with 34.485 g of Na?
From the equation of the reaction;
2 mol of Na reacts with 1 mol of Cl2
1 mol of Na = 23g of Na
2 mol of Na - 46g of Na
46g of Na reacts with 1 mol of Cl2
4.485 g of Na reacts with x mol of Cl2
46 = 1
4.485 = x
x = 4.485 * 1 / 46 = 0.0975 mol of Cl2
3. H2SO4 + 2NaNO2 → 2HNO2 + Na2SO4
How many grams of NaNO2 do you need in order to make 24.14714 g of Na2SO4?
From the reaction;
2 mol of NaNO2 produces 1 mol of Na2SO4
2 mol of NaNO2 = 68.995 g/mol * 2mol = 137.99g
1 mol of Na2SO4 = 142.04 g
137.99g of NaNO2 produces 142.04 g of Na2SO4
xg of NaNO2 produces 24.14714 g of Na2SO4?
137.99 = 142.04
x = 24.14714
x = 24.14714 * 137.99 / 142.04 = 23.459g
4. 2Na + 2H2O → 2NaOH + H2
How many grams of NaOH could you make with 8.0465 g of Na?
From the reaction;
2 mol of Na produces 2 mol of NaOH
2 mol of Na = 23g/mol * 2mol = 46g
2 mol of NaOH = 40g/mol * 2 = 80g
46 g of Na produces 80g of NaOH
8.0465 g of Na produces xg of NaOH
46 = 80
8.0465 = x
x = 8.0465 * 80 / 46 = 13.994g
5. 2Mg + O2 → 2MgO
If you are burning 5.8332 g of Mg, how many grams of MgO will this make?
From the reaction;
2 mol of Mg produces 2 mol of MgO
2 mol of Mg = 24 g/mol * 2mol = 48g
2 mol of MgO = 40.3 g/mol * 2mol = 80.6g
48g of Mg produces 80.6 g of MgO
5.8332 g of Mg produces xg of MgO
48 = 80.6
5.8332 = x
x = 5.8332 * 80.6 / 48 = 9.8g
6. FeCl3 + 3NaOH → Fe(OH)3 + 3NaCl
How many grams of NaCl could you make with 2.43306 g of FeCl3?
From the reaction;
1 mol of FeCl3 produces 3 mol of NaCl
1 mol of FeCl3 = 162.2 g
3 mol of NaCl = 58.44 g/mol * 3 mol = 175.32 g
162.2g of FeCl3 produces 175.32 g of NaCl
2.43306 g of FeCl3 produces xg of NaCl
162.2 = 175.32
2.43306 = x
x = 2.43306 * 175.32 / 162.2 = 2.63g
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.