Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
Answer:
Part 1
Direct material cost per equivalent units = $194,560 / 25,600 ounces
Direct material cost per equivalent units = $ 7.60 per ounce
Conversion Cost per equivalent units = $98,340 / 29,800 ounce
Conversion Cost per equivalent units = $3.30 per ounce
Part 2
Completed and Transferred out of production = $2380 + (45,000* $2.20) + (3,600 * $0.65) + (45,000 * $0.65)
= $2,380 + $99,000 + $2,340 + $29,250
= $132,970
Inventory in process, ending = (3000 * $2.20) + (1500 * $0.65)
= $6,600 + $975
= $7,575
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.