At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Karen bought a $6.95 canvas and 8 tubes of paint. She spent $24.95 on the canvas and the paints. Which equation can be used to find the cost of each tube of paint?

A. 6.95 + 8c = 24.95
B. 8 - 6.95c = 24.95
C. 6.95 - 8c = 24.95
D. 8 + 6.95c = 24.95


Sagot :

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Answer:

A. 6.95 + 8c = 24.95

Step-by-step explanation:

Well, the answer to this question is A is because if we carefully look at this problem, then we can see that Karen bought a canvas for $6.95 and she also bought 8 tubes of paint. Now, the total amount of money that she spent is $24.95.

So, in this problem, our $6.95 is the cost for the canvas that she bought whereas when she mentions buying 8 tubes of paint, she doesn't mention how much each tube of paint costs so, the cost for one tube of paint is unknown and thus, it is a variable.

So, in conclusion, the answer to this question is definitly, A. 6.95 + 8c = 24.95

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.