Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
Answer:
The 95% of confidence interval are
(15.8663 ,16.2337)
Step-by-step explanation:
Step(i):-
Size of the Population = 16
Size of the sample (n) = 4
The mean of the sample = 16.05 oz
The standard deviation of the sample (S) = 0.1 oz
Degrees of freedom =n-1 =4-1 =3
t₀.₀₅,₃ = 3.1824
Step(ii):-
The 95% of confidence interval is determined by
[tex](x^{-} - Z_{0.05} \frac{S}{\sqrt{n} } , x^{-} -+Z_{0.05} \frac{S}{\sqrt{n} })[/tex]
[tex](16.05 - 3.1824\frac{0.1}{\sqrt{3} } , 16.05 -+3.1824 \frac{0.1}{\sqrt{3} })[/tex]
(16.05 - 0.1837 ,16.05 +0.1837 )
(15.8663 ,16.2337)
Final answer:-
The 95% of confidence interval are
(15.8663 ,16.2337)
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.