Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Peach Company uses a weighted-average process-costing system. Company records disclosed that the firm completed 84,000 units during the month and had 18,700 units in process at month-end, 50% complete. Conversion costs associated with the beginning work-in-process inventory amounted to $248,000, and amounts that relate to the current month totaled $990,000. If conversion is incurred uniformly throughout manufacturing, Peach's equivalent-unit cost is:

Sagot :

Answer:

the equivalent unit cost is $13.26

Explanation:

The computation of the equivalent unit cost is shown below:

Calculation of Peach Equivalent-unit cost is

= Total Cost ÷ Units

= ($990,000 + $248,000) ÷ (84,000 units + (18,700 units ×  50% completion)

= ($1,238,000) ÷ (93,350 units)

= $13.26 per unit

Hence, the equivalent unit cost is $13.26

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.