Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Hannah spends $4.50 each day to buy lunch at her school. After school each day, she buys the same snack. Hannah spends $28.75 for lunch and snacks each week (5 school days). What is the cost of each snack? Write and solve an equation to model the situation. SHOW EVERY STEP.

Sagot :

Answer: 1.25

Step-by-step explanation: 28.75 ÷ (5 school days) so for one day the cost is $5.75 then subtract $4.50 and you get 1.25

i have a feeling this is it

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.