Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen. How much would one donut cost?

Sagot :

Nutter
49 cents. All u had to do was $5.88 divided by 12
49 cents, because you divide 5.88 by 12, a dozen, for the answer! did that help?