Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

if you had a block square that weighed 5.00 grams what would be the length of each side

Sagot :

Answer:

[tex]l = 0.793[/tex] cm

Explanation:

Let us assume the density of block square [tex]10[/tex] g/cm³

As we know

Volume = [tex]\frac{Mass}{Density}[/tex]

Thus Volume of this block is equal to [tex]\frac{5}{10} = 0.5[/tex]

As we know volume of square block of side of length "l" is equal to [tex]l^3[/tex]

[tex]l^3 = 0.5[/tex]

[tex]l = 0.793[/tex] cm

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.