At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Answer:
cp=2800
mp=cp+30%of cp=2800+30/100×2800=3640
discount=10%
discount amount=10%ofmp=10/100×3640=364
sp=mp-discount=3640-364=3276
vat=15%
sp with vat=sp+vat%of sp=3276+15/100×3276=3276+491.4=3767.40
The price customers pay for it with 15 % VAT is Rs 3767.40 if the cost price of an electronic fan is Rs 2,800.
What is the percentage?
It's the ratio of two integers stated as a fraction of a hundred parts. It is a metric for comparing two sets of data, and it is expressed as a percentage using the percent symbol.
We have:
The cost price of an electronic fan is Rs 2,800.
Cost with 30% above the cost price = Cost price +30% of cost price
= 2800 + (30×2800)/100
= 3640
Discount = 10%
Discount amount = 10% of 3640 = 364
Discounted price = 3640 - 364 = 3276
VAT = 15%
Discounted price with VAT = 3276 + 15% of 3276
= 3767.40
Thus, the price customers pay for it with 15 % VAT is Rs 3767.40 if the cost price of an electronic fan is Rs 2,800.
Learn more about the percentage here:
brainly.com/question/8011401
#SPJ2
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.