Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

Sagot :

Answer:

12 socks for $16.25.

Step-by-step explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Step-by-step explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.