Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Marco sells and ships oranges from the trees in his orange grove for $1.25 per pound plus a shipping fee. One package has a shipping fee of $4.95 and a total cost of $11.20. Write and solve an equation to find the number of pounds of oranges in the package. Show your work.
(Please help ) ​


Sagot :

Answer:

Let x = the number of pounds of oranges in the packet.

The equation: 11.20 = 1.25x + 4.95

11.20 = 1.25x+4.95

6.25 = 1.25x

x = 5

There are 5 pounds of oranges in the packet.

Let me know if this helps!