At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

PLZ HELP !!!! WILL MARK BRAINLIEST, THIS IS DUE IN 15 MINUTIES !!!ANYONE PLEASEPLZ HELP !!!! WILL MARK BRAINLIEST, THIS IS DUE IN 15 MINUTIES !!!ANYONE PLEASE

Josh was picking up fresh fruit at the Farmer’s Market Saturday morning. The grower’s offered two different combinations: three bananas (x) and five mangos (y) for $6.50 or seven bananas and four mangos for $7.50. Write a system of equations and determine how much it would cost for two mangos (2y) .


Sagot :

Answer:

3.75 per 2 mangos

Step-by-step explanation:

half of 4 mangos is 2 u need 2 so half of 7.50

We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.