Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Scarly bought 3 pounds of cashews. Each pound of cashews cost $2.98. She paid with a $20 bill. How much change did Scarly get back?

Sagot :

Answer:

Answer:

Part a) Mr. Paul bought 14 oz of cashews

Part b) Mr. Paul bought 12 oz of walnuts

Part c) Mr Paul bought 2 oz more of cashews than walnuts

Part d) Mr Paul bought 2 more ounces of nuts than Mrs Toombs

Step-by-step explanation:

Part a) How many ounces of cashews did Mr. Paul buy?

Remember that

To convert lb to oz multiply by 16

we know that

Mr. Paul bought 7/8 lb of cashews I think hope this helps:)

Step-by-step explanation:

Answer:

11.06

Step-by-step explanation

2.98*3=8.94

20-8.94= 11.06