Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

9. Karlie bought a Netflix subscription for 6 months. She paid $35. Karlie wanted to find the price, p, of the subscription each month. She created this model to help find this price. $35 PPPPPP What was the price of the subscription each Month? A. 5.83 B.5.75 C. 5.86 D. 5.89​

Sagot :

Answer:

A

Step-by-step explanation:

You divide the whole price by the number months the subscription.

Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.