Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A case of water costs $3.84 and contains 24 bottles of water. Determine the cost of each bottle of water.

A Case Of Water Costs 384 And Contains 24 Bottles Of Water Determine The Cost Of Each Bottle Of Water class=

Sagot :

Answer:

0.16

Step-by-step explanation:

3.84/24=0.16

Divide the total price by the amount of waterbottles in the case to find each individual one.

Hope this helps!