Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On
Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought
another 5 lbs.
How much money did Mrs. Wise spend on apples on
Monday?


Sagot :

Answer:

I think its $28

Step-by-step explanation:

Answer:

its 12

Step-by-step explanation:

i cheked 3 times 4 =12